W ostatni wtorek uczniowie naszej szkoły wybrali się do Centrum Nauki Kopernik, aby poszerzyć swoją wiedzę w zakresie zjawisk fizycznych i chemicznych, działania maszyn oraz nowych technologii. Odwiedzali wiele pomieszczeń, m.in. Teatr Wysokich Napięć, gdzie poznawali elektroświat oraz dowiedzieli się – jak dochodzi do wyładowań elektrycznych, jak powstają pioruny.
Dzieci poruszały się po wyznaczonych przez nauczycieli strefach, które obejmowały następujące tematy:
1. Żywioły – uczniowie poznawali oddziaływania wody i powietrza na różne rodzaje turbin i wiatraków. Sterując podziemnym robotem dzieci odwiedziły niedostępne jaskinie.
2. Inżynieria i zagadki logiczne – miejsce z mostem Leonarda Da Vinci, ale nie tylko… Choć nasi nie znają jeszcze zaawansowanej matematyki, dzięki zastosowaniu komputera, mogły narysować rozety – podobne lub nawet piękniejsze od tych z katedry Notre Dame. Można było również rozwiązać łamigłówki logiczne, układając piramidę z kuli lub wypełniając kwadrat mniejszymi kwadratami – co wbrew pozorom łatwe nie było.
3. Stanowiska z dźwiękiem – uczniowie chętnie grali na laserowej harfie oraz na swoich własnych głowach – urządzenie umożliwiało wytworzenie dźwięku poprzez dotyk drugiej osoby. Można było również obejrzeć jak zmieniły się odbiorniki radiowe od ich powstania aż do dziś i trochę “poskrechować” na starej płycie winylowej.
4. Magnesy i elektrostatyka – tu było dużo frajdy. Dzieci bawiły się magnesami w różnych odsłonach. Można było między innymi zobaczyć, jaki wpływ ma częstotliwość i długość fali elektromagnetycznej ma na rozkład pola magnetycznego. Wszystkich bardzo zainteresowało show, jakie przedstawiły same pioruny, wyładowania elektryczne oraz iskry.
Nasi uczniowie na tej wycieczce zdobyli bardzo cenne doświadczenia.
Wycieczkę zakończyła wizyta w sklepiku i kupowanie różnorodnych pamiątek.